Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa. Jego celem jest popularyzacja wiedzy o zagrożeniach w cyberprzestrzeni oraz promowanie bezpiecznego korzystania z Internetu – w domu, pracy, szkole. Zawsze i wszędzie!
Cyberprzemocy jest coraz więcej, więc uczymy się jej przeciwdziałać.
Podczas kilku zajęć uczniowie klas trzecich utrwalali wiedzę o cyberprzemocy, rozmawiali o zasadach odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Poznawali zagrożenia płynące z użytkowania technologii komunikacyjnych. Rozmawiali na temat nietykiety. Oglądali filmy „Edukacja prawna – cyberprzemoc” , „Poznaj bezpieczny Internet. Sieciaki.pl” oraz „Internet! Cyberprzemoc cz.1, 2 i 3”.
Drogi Rodzicu.
- Pamiętaj, że przemoc, której dzieci doświadczają w Internecie, jest w dużej mierze przedłużeniem konfliktów przeniesionych ze środowiska rówieśniczego, mających miejsce w szkole lub klasie. Jednak, w odróżnieniu od tradycyjnej przemocy rówieśniczej, cyberprzemoc może mieć poważniejsze konsekwencje dla osoby doświadczającej przemocy – z uwagi na znacznie ograniczoną możliwość obrony.
- Rozmawiaj, o tym co dzieje się w Internecie.
- Sprawdź, co twoje dziecko wie o cyberprzemocy i czy zna sposoby reagowania w sytuacji,
gdy ktoś jest nękany on-line.
- Jeśli masz młodsze dziecko, pamiętaj o programach kontroli rodzicielskiej, które pomogą zabezpieczyć je przed potencjalnie szkodliwymi treściami i kontaktami.
Skutki doświadczania cyberprzemocy zostają z dziećmi na bardzo długo.
Dlatego tak ważne, aby dziecko nie zostało z tym samo.
Agata Juszyńska
Maria Piotrowska