SzkołaOdblaskowa szkoła X edycja

Odblaskowa Szkoła X edycja

Rok Szkolny 2019/2020

odblaskNasza szkoła przystąpiła do X edycji konkursu "Odblaskowa Szkoła". Celem akcji jest zwiększenie aktywności w zakresie wyposażania uczniów w elementy odblaskowe. Daje możliwość wykazania, że ich szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. Ponadto celem akcji jest również zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania przez pieszych z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.

W ramach promocji akcji, umieszczamy na naszej stronie kilka fundamentalnych podstaw teoretycznych mających na celu zwiększenie świadomości jak ważne jest wyposażenie w odblaski, a tym samym poprawę bezpieczeństwa nie tylko dzieci ale i osób poruszających się na ulicach, zwłaszcza po zmroku:

1. W Polsce jest ustawowy obowiązek noszenia odblasków przez dzieci do lat 15.
  2. Człowiek idący poboczem w ciemnym ubraniu bez odblasków jest widoczny w światłach samochodu z odległości 20 metrów.
  3. Człowiek idący poboczem w jasnym ubraniu bez odblasków jest widoczny w światłach samochodu z odległości 30 metrów.
  4. Człowiek idący poboczem z odblaskiem jest widoczny w światłach samochodu z odległości 150-300 metrów.
  5. Droga hamowania samochodu jadącego ze średnią prędkością to 40 metrów.
  6. W Polsce ginie rocznie na drogach ok. 6 tys. ludzi. Rannych zostaje ok. 70 tys. Prawie 50% to piesi i rowerzyści.
  7. Od zmroku do świtu zdarza się 50% wszystkich śmiertelnych wypadków.

Widoczność decyduje o czasie reakcji i drodze hamowania pojazdów.

zajswiet

zajswietlicowe 6Włączając się do programu „Odblaskowa szkoła” nasi najmłodsi uczniowie uczestniczyli w zajęciach świetlicowych, które miały na celu uwrażliwienie na problematykę związaną z bezpieczeństwem w drodze do i ze szkoły. W świetlicy szkolnej wykonano gazetkę o tej tematyce. Uczniowie kolorowali ilustracje związane z tą tematyką i rozwiązywali krzyżówkę. Na koniec wykonali prace plastyczną "Modnie w odblaskach", projektując ubrania odblaskowe.

odbplak

plakat 17

Projekt „Odblaskowej szkoły” zainicjował zadanie dla klas VI na lekcji techniki. Uczniowie mieli wykonać plakat promujący noszenie odblasków. Ich pomysłowość i kreatywność była ogromna. Wybrane plakaty zostałe nagrodzone i zdobiły ścienną gazetkę na korytarzu.

projodb

odblaski 1Uczniowie klas IV w ramach projektu „Odblaskowa szkoła” mogli ukazać się kreatywnością i zdolnościami manualnymi. Uczniowie zaprojektowali i wykonali znak odblaskowy, który może być powieszony np. przy plecaku. Ukazali się pełną pomysłowością i talentem artystycznym. Poniżej wybrane projekty wykonane przez uczniów.

testbez

W ramach projektu „Odblaskowa szkoła” uczniowie klas IV-VIII pisali w październiku Test o bezpieczeństwie na drodze. Test był w trzech kategoriach: klasa IV – 15 pytań, klasy V-VI – 17 pytań, klasy VII-VIII – 20 pytań. Każdy uczeń odpowiadał na pytania zamknięte  związane z przepisami o ruchu drogowym i bezpieczeństwie dostosowane z trudnością do wieku. Oto wyniki:

Klasy IV:

I miejsce   - Wiktor Chylaszek, Bartłomiej Sitek

wyróżnienie- Przemysław Karoń, Dawid Wolny

Klasy V-VI:

I miejsce - Liliana Uciecha

wyróżnienie- Hubert Masłowski, Bartosz Szyjka,

Mikołaj Buliński, Patrycja Kuligowska,

Patrycja Smoter, Rafał Trybuś

Klasy VII - VIII:

I miejsce   -Marcelina Wilczak

wyróżnienie- Michał Konik, Alicja Wiśniewska.

Gratulujemy!!!

quizodbl

quiz 14W dniu 30 października 2019r. odbył się quiz w klasach: 2a, 2b, 3a, 3b pt: ,,Bezpieczeństwo na drodze”. Uczniowie z młodszych klas mogli wykazać się znajomością podstawowych przepisów drogowych oraz wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wszyscy uczniowie byli świetnie przygotowani i udzielali prawidłowe odpowiedzi na stawiane im pytania. Podczas quizu uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie jak należy zachować się przy przechodzeniu przez jezdnię oraz jakie niebezpieczeństwa czyhają na drodze. Podkreślona została rola i znaczenie znaczków odblaskowych dla pieszych i kierowców. Uczniowie zostali uświadomieni, że dzięki noszeniu elementów odblaskowych szczególnie w okresie jesiennym, można uniknąć tragedii i uratować życie.

wizytakomisariat

komisariat 1215 października 2019r. uczniowie z klas: 2a,2b,3a,3 wraz z paniami nauczycielkami udały się na komisariat policji w Chełmku. Każda klasa na tą okazję przygotowała baner z hasłami oraz rysunkami zachęcającymi przechodniów do noszenia odblasków. Na komisariacie Panowie Policjanci zapoznali uczniów z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w ruchu drogowym. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie jak powinni zachowywać się na drodze oraz o czym muszą pamiętać. Uważnie słuchali omawianych przez Policjantów zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Poruszana została również kwestia dotycząca niebezpieczeństw, które mogą pojawić się na drodze. Policjanci uświadomili uczniów, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Uczniowie czynnie brali udział w spotkaniu, dzieląc się spostrzeżeniami i doświadczeniami. Na koniec chętni uczniowie mieli okazję wsiąść do radiowozu.

Panom Policjantom serdecznie dziękujemy!

Grudzien 2019