dzienniczek

Listopad 2019

 

andrzejki andrzejki swieca ramkaTradycyjnie uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w zabawie związanej z obchodami andrzejek, które przypadają na dzień 29 listopada. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wcielili się w rolę wróżbitów i przygotowali stanowisko, gdzie każdy mógł sprawdzić swoją przyszłość. Z przymrużeniem oka można było zbadać, co nas czeka w najbliższym czasie. Mamy nadzieję, że wszystkie wróżby niosły ze sobą radość, szczęście i pomyślność.

Dodatkową atrakcję stanowiła sowa-pluszak, która przytulała wszystkich na korytarzu.GALERIA

indeks

uwaga1

W dniu 29.11.2019 r. tj. piątek od godz.14.25

brak osoby do przeprowadzania dzieci na przejściu dla pieszych.

Prosimy rodziców o zabezpieczenie dzieci w drodze do i ze szkoły.

indeks

informacja

rada rodzicowDnia 4 grudnia 2019r.   

o godz. 17:30

odbędzie się spotkanie

Rady Rodziców

w SZS nr 1 w Chełmku

         w sali nr 13.

indeks

wycie

cechDnia 27 listopada br. uczniowie klasy 7 udali się na wycieczkę do Krakowa. Uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Cechu Rzemiosł Spożywczych oraz w palacMuzeum Krakowa Pałac Krzysztofory, w których poznali szereg bliżej nieznanych faktów historycznych i ciekawostek związanych z szeroko rozumianą dawna kuchnią i smakiem w tym m.in. zwyczajami i tradycjami żywieniowymi, kuchnią staropolską, historią produktów lokalnych i regionalnych małopolski. Podczas wizyty w siedzibie Cechu Rzemiosł Spożywczych zapoznali się z częścią ekspozycji kulinarnej wystawy „Wieża Smaków” prezentowanej przez Muzeum Krakowa. Zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystają w Turnieju Historycznym Cechy Dawnego Krakowa.

Kolejnym punktem wycieczki był szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego – „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”. Oglądając podziemną ekspozycję uczniowie zobaczyli prawdziwy skarbiec wiedzy o średniowiecznym Krakowie oraz jego związek z innymi europejskimi ośrodkami. Uczniowie mogli spacerować i poznawać średniowieczne trakty drożne, a nawet poznać sposoby dawnego pochówku. Ostatnią atrakcją wycieczki była rzeźba znajdująca się na Rynku Głównym bendatos„Eros bendato” wykonana przez rzeźbiarza Igora Mitoraja, który młodość spędził w Grojcu koło Oświęcimia. Ofiarowana w 2005 roku spętana głowa młodzieńca z brązu nawiązuje do tradycji antycznych. Uczestnicy wycieczki poznali historię kontrowersyjnej rzeźby, a także dokonali jej analizy, którą wykorzystają na lekcjach języka polskiego.    GALERIA

indeks

informacja

rodo1

rodo

Czytaj   rodo111

indeks

tytultolerancjaZ inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole można było poczuć atmosferę związaną ze Światowym Dniem Tolerancji, który przypada na dzień 16 listopada, oraz Światowym Dniem Życzliwości i Pozdrowień, jaki tolerancja 11obchodzi się 21 listopada. Z tej okazji uczniowie stworzyli „Drzewo tolerancji”, na listkach którego każdy mógł napisać własne skojarzenia związane z umiejętnością akceptacji drugiego człowieka. Praca powieszona na szkolnym korytarzu, przypominała wszystkim o szacunku i tolerancji do drugiego człowieka. W centralnym miejscu szkoły zawisł plakat w kształcie dłoni, na którym każdy z uczniów mógł wyrazić swoje poparcie dla tego zjawiska. Na schodach i korytarzu zostały przyczepione kolorowe hasła, które przypominały o szacunku i życzliwości w stosunku do drugiego człowieka. GALERIA

indeks

serducho

miej serce

 

Dnia 18.11.2019r. w klasie 3a odbyły się zajęcia, na których uczniowie wykonywali kartki świąteczne dla Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Uczniowie bardzo się zaangażowali, aby dać choć trochę radości dla swoich kolegów i koleżanek. GALERIA

Pamiętaj!

,,Miej serce zawsze otwarte".

indeks

informacja

dyplomSzanowni Państwo,

w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła pamięta”, która miała swój finał w piątek, 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.

Do akcji „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy w sumie 11 208 zgłoszeń od szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.

Łączę wyrazy szacunku

Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN

indeks

uwaga1

W dniu 20.11.2019 r. tj. środa

brak osoby do przeprowadzania dzieci na przejściu dla pieszych.

Prosimy rodziców o zabezpieczenie dzieci w drodze do i ze szkoły.

indeks

 swietolistopada

niepod

11listopada 31Ach, jakże mi nie mówić o tych dniach radości,
O tej chmurnej jesieni, gdy w szumiącym wietrze
Szedł nad miastem rodzinnym pierwszy powiew wolności.
Kiedyśmy pełną piersią pili to powietrze,
Nocą w ciemnych alejach stłoczeni szpalerem,
Czekając, aż zapłonie świt nad Belwederem.
Jakże Ciebie przywitać radosna swobodo?
I czym uczcić najpiękniej? Chyba tym uśmiechem
I młodzieńczej poezji burzliwa urodą,
Co szła śpiewem przez miasto i wracała echem
.

Tym wierszem Antonii Słonimski uczcił fakt odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tymi słowami uczniowie naszej szkoły zwieńczyli przekaz słowno-muzyczny, jaki zaprezentowali w 101. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Spektakl, ukazujący drogę Narodu Polskiego do Wolności przedstawili w MOKSiR w Chełmku dnia 8 listopada br. Wśród zaproszonych gości, którzy zasiedli na widowni, znaleźli się Burmistrz Chełmka p. Andrzej Saternus, radni Rady Miejskiej w Chełmku, dyrektorzy szkół i przedszkoli wraz z p. L. Kuligowską, reprezentanci jednostek organizacyjnych, stowarzyszeń i organizacji funkcjonujących na terenie gminy oraz nauczyciele, nasi uczniowie, ich rodzice i przedstawiciele społeczności lokalnej.

11listopada 5Spektakl przeniósł widzów w odległe czasy, kiedy to Polacy utracili niepodległość, jednak nie utracili poczucia jedności narodowej, ducha patriotyzmu i woli walki. Mogliśmy poznać pełną determinacji drogę naszych rodaków do Wolności, poprzez Powstanie Kościuszkowskie, Legiony Polskie we Włoszech, Powstania Listopadowe i Styczniowe, Wielką Emigrację, strajk dzieci we Wrześni, I wojnę światową aż po dzień 11 listopada 1918 r., kiedy to Polska powróciła na mapy Europy, a Polacy mogli wreszcie cieszyć się Wolnością. Tej wyjątkowej scenerii uroku dodała niezwykle emocjonalna recytacja wierszy polskich poetów oraz pieśni oddające ducha historii w wykonaniu szkolnego chóru.

GALERIA

indeks

  warzywa11warzyujb5ybxo

warzywa24Dnia 04.11.19r. uczniowie z klasy: 3a i 3b w ramach programu pt: ,,Warzywa i Owoce” wykonali warzywną surówkę z marchwi, jabłka i innych warzyw. Uczniowie samodzielnie obierali warzywa, tarli oraz doprawiali do smaku. Ponadto omówione zostało znaczenie warzyw dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu człowieka. Uczniowie spisali się doskonale! Każdy przygotował pyszną surówkę według własnego pomysłu. GALERIA

indeks

zaprosz

images124

aw1

indeks

 zaprosz

11 listopadana

uroczystą akademię

z okazji rocznicy

Odzyskania Niepodległości

przez Polskę.

 

Uroczystość odbędzie się

w Sali MOKSiR w Chełmku

dnia 8 listopada 2019 r. o godz. 13.00

   Społeczność Uczniowska                        Dyrekcja Szkoły

 

indeks

znicz1

logoszkolapamieta

 

Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”, której głównym celem jest uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o osobach bliskich   oraz   bohaterach związanych z historią naszego regionu .

pamietamy 10W ramach tej akcji odwiedzono i uporządkowano groby oraz zapalono znicze na pomnikach osób zasłużonych   w naszej społeczności lokalnej. Samorząd Uczniowski wykonał gazetkę pod hasłem przewodnim „Szkoła pamięta”. Wolontariusze działający w projekcie „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” przeprowadzili zbiórkę zniczy i kwiatów, które następnie złożono na grobach cenionych obywateli naszego miasta. Biblioteka udostępniła młodzieży szkolnej historię cmentarza parafialnego w Chełmku oraz przypominała sylwetki poetów i pisarzy, którzy niedawno odeszli do wieczności.

Wszystkie te działania mają być wyrazem pamięci i szacunku, ale i przypomnieniem słów ks. Jana Twardowskiego „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.   GALERIA

indeks

Maj 2020

Pn Wt Sr Cz Pt So N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Free business joomla templates