Listopad 2019

swietolistopada

niepod

niepodleglosc 8Ach, jakże mi nie mówić o tych dniach radości,
O tej chmurnej jesieni, gdy w szumiącym wietrze
Szedł nad miastem rodzinnym pierwszy powiew wolności.
Kiedyśmy pełną piersią pili to powietrze,
Nocą w ciemnych alejach stłoczeni szpalerem,
Czekając, aż zapłonie świt nad Belwederem.
Jakże Ciebie przywitać radosna swobodo?
I czym uczcić najpiękniej? Chyba tym uśmiechem
I młodzieńczej poezji burzliwa urodą,
Co szła śpiewem przez miasto i wracała echem
.

Tym wierszem Antonii Słonimski uczcił fakt odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tymi słowami uczniowie naszej szkoły zwieńczyli przekaz słowno-muzyczny, jaki zaprezentowali w 101. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Spektakl, ukazujący drogę Narodu Polskiego do Wolności przedstawili w MOKSiR w Chełmku dnia 8 listopada br. Wśród zaproszonych gości, którzy zasiedli na widowni, znaleźli się Burmistrz Chełmka p. Andrzej Saternus, radni Rady Miejskiej w Chełmku, dyrektorzy szkół i przedszkoli wraz z p. L. Kuligowską, reprezentanci jednostek organizacyjnych, stowarzyszeń i organizacji funkcjonujących na terenie gminy oraz nauczyciele, nasi uczniowie, ich rodzice i przedstawiciele społeczności lokalnej.

Spektakl przeniósł widzów w odległe czasy, kiedy to Polacy utracili niepodległość, jednak nie utracili poczucia jedności narodowej, ducha patriotyzmu i woli walki. Mogliśmy poznać pełną determinacji drogę naszych rodaków do Wolności, poprzez Powstanie Kościuszkowskie, Legiony Polskie we Włoszech, Powstania Listopadowe i Styczniowe, Wielką Emigrację, strajk dzieci we Wrześni, I wojnę światową aż po dzień 11 listopada 1918 r., kiedy to Polska powróciła na mapy Europy, a Polacy mogli wreszcie cieszyć się Wolnością. Tej wyjątkowej scenerii uroku dodała niezwykle emocjonalna recytacja wierszy polskich poetów oraz pieśni oddające ducha historii w wykonaniu szkolnego chóru.

zaprosz

images124

aw1

zaprosz

11 listopadana

uroczystą akademię

z okazji rocznicy

Odzyskania Niepodległości

przez Polskę.

Uroczystość odbędzie się

w Sali MOKSiR w Chełmku

dnia 8 listopada 2019 r. o godz. 13.00

Społeczność Uczniowska                        Dyrekcja Szkoły

znicz1

logoszkolapamieta

Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”, której głównym celem jest uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o osobach bliskich   oraz   bohaterach związanych z historią naszego regionu .

pamietamy 10W ramach tej akcji odwiedzono i uporządkowano groby oraz zapalono znicze na pomnikach osób zasłużonych   w naszej społeczności lokalnej. Samorząd Uczniowski wykonał gazetkę pod hasłem przewodnim „Szkoła pamięta”. Wolontariusze działający w projekcie „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” przeprowadzili zbiórkę zniczy i kwiatów, które następnie złożono na grobach cenionych obywateli naszego miasta. Biblioteka udostępniła młodzieży szkolnej historię cmentarza parafialnego w Chełmku oraz przypominała sylwetki poetów i pisarzy, którzy niedawno odeszli do wieczności.

Wszystkie te działania mają być wyrazem pamięci i szacunku, ale i przypomnieniem słów ks. Jana Twardowskiego „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.   GALERIA

Listopad 2019