dzienniczek
SzkołaAktualności szkołyPażdziernik 2019

Pażdziernik 2019

 

 

   poczytaj1poczytaj

po 331 października uczniowie klas Ia i Ib otrzymali pierwsze książeczki do czytania pt.: „Pierwsze czytanki dla….” oraz publikację informacyjną dla rodziców, aby im przypomnieć o nieocenionej roli czytania w życiu dziecka i korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.Pani bibliotekarka odczytała głośno pierwsze opowiadanie pt.: „Tygryski”Joanny Papuzińskiej a następnie rozdała każdemu dziecku książeczki.

Rodzicu!
GŁOŚNE CZYTANIE JEST NIEZWYKLE ISTOTNE DLA ROZWOJU TWOJEGO DZIEECKA

  • UCZY SAMODZIELNEGO MYŚLENIA
  • POBUDZA WYOBRAŹNIĘ
  • ĆWICZY PAMIĘĆ I KONCENTRACJĘ
  • JEST POMOCNE W NAUCE
  • WSPIERA SZKOLNE SUKCESY

Dzisiejsza akcja promocji czytelnictwa możliwa była dzięki Instytutowi Książki, który prowadzi kampanię społeczną - „Mała książka – wielki człowiek”.
Rodzicu, nie bądź obojętny. Znajdź czas i czytaj swojemu dziecku 20 minut codziennie.
To inwestycja w jego przyszłość. Wspomóż rozwój czytelnictwa od najmłodszych lat.  GALERIA

indeks

zolta spodnica z falbanamispodnica

Spódnice długie, krótkie, jednobarwne, kolorowe, jeansowe, tiulowe, kwieciste, falbaniaste… Dnia 30 października te kobiece części garderoby gościły na szkolnym korytarzu, w którym obchodziliśmy dzień spódnicy.

spodniczkiMało kto wie, że prototyp spódnicy pojawił się już kilka tysięcy lat przed naszą erą, te pierwsze wykonane były z trzciny lub ze słomy i nosili je również mężczyźni. Od tego czasu spódnica przeszła prawdziwą metamorfozę. Zmieniał się jej kształt, forma, ale przede wszystkim długość. Im starsza, tym krótsza – oto historia w pigułce tej jakże wdzięcznej części garderoby. Nie zawsze zwracano uwagę na wygodę, kobiety przez długie stulecia nie miały wyboru i po prostu musiały nosić spódnice, na szczęście dziś jest to kwestia wyboru. Jak są różne mogliśmy się przekonać w naszej szkole.   GALERIA

indeks

konurs

czs

DSC 0860 Kopiowanie30 października miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego pt.: „Czytaj z nami słodziakami”. Uczniowie klas I-III samodzielnie przez 21 dni czytali minimum 20 minut codziennie, głośno jakąś książkę. Rodzic potwierdzał wykonanie zadania swoim podpisem , a wychowawca nagradzał na bieżąco czytelników naklejkami, które zapełniały album. Uczniowie kształcili samodyscyplinę, obowiązkowość, umiejętności czytania . Oto wyniki konkursu:

Prawdziwi Przyjaciele Słodziaków z odznaką to:

Kl. I a
Poznańska Iga, Smoter Natalia, Piskorz Amelia, Koźmin Patrycja, Płatek Elena, Żmuda Antoni, Krawczyk Milena, Wójcik Magdalena, Mleczek Karol, Wyka Nikodem,Ganobis Tymoteusz.

Kl. I b
Nowak Jan, Bąk Julia, Masłowski Bartosz, Szymakowska Zuzanna, Kramarczyk Laura, Duliban Damian, Duliban Olga, Zasadzki Dacjan, Klepacki Dominik, Żydzik Amelia, Szumlakowski Szymon.

Kl. II b
Kulawik Madzia, Porębska Wiktoria, Bojdys Olga, Gębala Lena, Morys Joachim, Kowalczyk Wojtuś, Łukasik Alicja,

Kl. III a
Sworzeń Bogusia, Trybuś Ania, Kaczyk Gabrysia, Szkarłat Gosia, Raczek Marysia, Kulawik Karolinka, Żydzik Maja, Plewnia Wojtuś, Plewnia Nikodem, Jamróz Wiktoria, Maca Michał,

Kl. III b
Grabowska Nadia, Łyduch Kaludia, Florek Jonasz, Wilczak Nadia, Pisarek Kacper, Mamcarczyk Gabrysia.

Ponadto w/w klasy otrzymały klasową maskotkę- słodziaka, książkę pt.: Gang słodziaków oraz coś słodkiego.

Gratulujemy i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach bibliotecznych     GALERIA

indeks

strasburg

przemek 5W dniach 21-25.10.19 r. nasz absolwent Przemysław Klimek miał przyjemność wraz z pozostałym laureatami odwiedzić Strasburg. Wyjazd był nagrodą główną w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Przywrócić Głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii”, którą otrzymał w poprzednim roku szkolnym za pracę modelarską. Laureaci odbyli wizytę w Parlamencie Europejskim. Mieli również okazję zwiedzić wiele ciekawych miejsc w Strasburgu, m.in. gotycką katedrę Notre Dame z monumentalnym zegarem astronomicznym, Plac Gutenberga, Plac Klebera, Palais Rohan - rezydencję kardynałów i biskupów alzackich, Maison Kammerell - najsłynniejszą kamienicę- symbol średniowiecznego bogactwa miasta. Przykład Przemysława jest motywacją dla naszych uczniów do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu.   GALERIA

indeks

ksiazkitg

sowaczyta25 października uczniowie z Koła Bibliotecznego uczestniczyli w wielkim wydarzeniu – w XXIII Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy były słowa Carlosa Ruiza Zafóna „Czytać to bardziej żyć”. Święto literatury było okazjądo spotkania w jednym miejscu wielu wydawców, pisarzy, poetów, publicystów. Uczniowie zapoznali się z nowościami na rynku wydawniczym, mogli  dotknąć, poczytać, pooglądać różne piękne wydania, spotkać wieku pisarzy a także zakupić wybrane książki. Pełni wrażeń i zadowoleniz udanych zakupów wrócili do domu, aby z chęcią zagłębić się w nowo zakupionej lekturze. Dużo atrakcyjnych wydarzeń, niepowtarzalny klimat sprawił, że z pewnością wybierzemy się tam za rok!    GALERIA

indeks

origami01

origami 3W wielu krajach 24 października jest obchodzony Światowy Dzień Origami. Z tej okazji starsi uczniowie postanowili młodszych zaprosić do zabawy. W poniedziałek 28.10.19 r. na korytarzu wspólnie składali na przerwach figurki techniką origami. Powstały piękne żurawie, serca i tulipany. Aktywność, zaciekawienie, radość na twarzach dzieci oraz duma z otrzymanego efektu mogą świadczyć o tym, że wspólna zabawa była udana.   GALERIA

indeks

niestraszaki1

niestraszaki

indeks

uwaga1

W dniu dzisiejszym 30.10.2019 r. tj. środa od godz.13.00 przejście dla pieszych na ulicy Piastowskiej  NIE BĘDZIE zabezpieczone przez  "Opiekuna młodzieży przy przrjściu dla pieszych" !

indeks aklimas

 

zniczdlaoli

indeks

empik3

empikJuż od dzisiaj można (a wręcz należy) głosować na plakat konkursowy
„Tysiąc powodów, by czytać”,
który został wykonany na konkurs EMPIKU przez dzieci ze świetlicy szkolnej.

Jak to zrobić?

1.Pobierz darmową aplikację mobilną EMPIK.

2.Zaloguj się lub zarejestruj w programie.

3.Wybierz szkołę, na którą chcesz głosować.     Oczywiście na naszą szkołę:

Szukaj: CHEŁMEK LUB 32-660

        Samorządowy Zespół Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Chełmku i nasz plakat

4. Głosować można tylko za pośrednictwem mobilnej aplikacji EMPIK .

5.Kiedy? Codziennie! od 24 października, tj. od dzisiaj do 28 listopada.

Pamiętaj!
Każdy głos jest ważny. Głosuj i zachęć znajomych, by oddali głos. Pomóż bibliotece szkolnej wygrać 1000 książek.

empik1empik2

indeks

2pas

              1pas

pasowanie 1W poniedziałek 21 października 2019 roku odbyła się Uroczystość Ślubowania   i Pasowania na Uczniów Klas Pierwszych.

Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała dyrektor Lucyna Kuligowska. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Chełmku.
pasowanie 2

Pierwszoklasiści podczas uroczystości zaprezentowali krótki program artystyczny przygotowany wspólnie z wychowawczyniami klas. Na pamiątkę wydarzenia otrzymali od dyrektora szkoły kolorowe plany lekcji.     GALERIA

 

indeks

dzpapa1

Nadzieja zawiera w sobie światło mocniejsze od ciemności, jakie panują w naszych sercach.

Święty Jan Paweł II

dzienpapa 316 października br. społeczność szkolna uczciła pamięć św. Jana Pawła II. 41 lat temu -w 1978 r. Karol Wojtyła  został Papieżem. Dla Polaków stał się ideałem i na zawsze pozostał w pamięci. Z tej okazji tego dnia obchodzimy Dzień Papieski, budując w ten  sposób żywy pomnik Wielkiego Papieża Polaka. Z okazji XIX Dnia Papieskiego Samorząd Uczniowski przygotował wspomnienie o Janie Pawle II. Każdy uczeń i nauczyciel otrzymał zakładki do książek z cytatami z wypowiedzi papieża. Wykonana została tablica upamiętniająca postać naszego Papieża, którą zdobiła piękna wiązanka biało-żółtych kwiatów. Każdy z nas mógł się przy niej zatrzymać i popaść w chwilę zadumy, poddać się refleksji.

Z tej okazji młodzież skupiona w projekcie „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” zorganizowała zbiórkę pieniężną przeznaczoną na stypendia dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.

Pamiętajmy, o słowach św. Jana Pawła II, który zwracał się do młodych, mówiąc: Nie lękajcie się waszej młodości i waszych głębokich pragnień szczęścia, prawdy, piękna i trwałej miłości!

indeks

 den1

kwiatyW dniu 11 października w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie z klas: 3a i 3b przygotowali uroczystą akademię. Oficjalną część uroczystości rozpoczęła wicedyrektor p. Beata Pawluśkiewicz składając serdeczne życzenia nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły. W części artystycznej głos zabrali uczniowie. Śpiewem, tańcem oraz pięknie recytowanymi wierszami wyrazili swoje podziękowania. Po uroczystym występie uczniowie Samorządu Uczniowskiego złożyli nauczycielom życzenia. GALERIA

indeks

futbol i pilka nozna ruchomy obrazek 0029boiskopilka nozna30

otwarcie9 października br. odbyło się uroczyste otwarcie boiska szkolnego, znajdującego się przy Samorządowym Zespole Szkół nr 1 w Chełmku. Był to długo wyczekiwany moment dla wszystkim naszych uczniów oraz nauczycieli.

Wyremontowano podłoże boiska oraz ogrodzono nową siatką.

Uroczystość rozpoczęła się na boisku, gdzie Dyrektor Szkoły Pani Lucyna Kuligowska gorąco przywitała uczniów, całe grono pedagogiczne oraz gości specjalnych. Oczywiście nie obyło się bez przecięcia wstęgi przez Burmistrza Chełmka Pana Andrzeja Saternusa oraz przewodniczącego szkoły Antoniego Szymutko.

otwarcie1Jak na powagę wydarzenia przystało gości przywitał wspaniały taniec cheerleaderek z klas trzecich oraz pokaz umiejętności piłkarskich chłopców z klasy ósmej. Przedstawiciele Starego Miasta Rady Miejskiej w Chełmku oddali symboliczne strzały do bramki oraz otrzymali całoroczne karnety VIP do korzystania z boiska szkolnego.        

Mamy nadzieję, że obiekt sportowy będzie długo i dobrze służył wszystkim dzieciom i dorosłym. Może kiedyś spełnią się marzenia o „dostojnym, helleńskim wawrzynie”. tex.E.Patyk fot.P.Waligóra

otwarcie2  otwarcie4

GALERIA

indeks

logo pltabliczka

tabmnozPonad 5000 szkół w Polsce i na świecie 4 października 2019 r. obchodziło IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Nasza szkoła po raz pierwszy przyłączyła się do tej akcji edukacyjnej. Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypominania sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć ją, mieli okazję nadrobić zaległości. Tydzień przed tym dniem uczniowie powtarzali tabliczkę mnożenia. Na korytarzu pojawiła się gazetka informacyjna o akcji, a także w różnych miejscach były umieszczone kolorowe kartki z działaniami. W tym dniu na lekcjach matematyki przeprowadzone były egzaminy dla klas 3-8 SP. Uczniowie walczyli o tytuł EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA. Dodatkowo każdy miał możliwość na przerwach rozwiązywania łamigłówek. Punktem finałowym tegorocznej edycji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia było wręczenie na akademii certyfikatów potwierdzających znajomość tabliczki mnożenia wszystkim uczniom, którzy pomyślnie zdali egzamin oraz wręczenie drobnych upominków najaktywniejszym podczas zabaw z łamigłówkami. GALERIA

indeks 

bajki

bajka6

 

 

 

 „Bajka jest magicznym lustrem pozwalającym dziecku inaczej spojrzeć na to, co wydaje się trudne i nie do pokonania”

Maria Molicka

 

W poniedziałek 7 października grupy przedszkolne: „Smerfy” i „Biedronki” rozpoczęły przygodę z bajką przystępując do realizacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek” czyli Bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni .

Głównym celem projektu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek        i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy             i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym wobec osób                              z niepełnosprawnością.

Gościem była pani bibliotekarka Małgorzata Piwowarczyk, która przeczytała bajkę pt.: „Kopciuszek’” – zadanie pierwsze wykonane!

Drodzy Rodzice, Dziadkowie i Goście zapraszamy do współpracy!

GALERIA

indeks

zwierz

piesikotUczniowie naszej szkoły świętowali Światowy Dzień Zwierząt, który przypada na 4 października - w dzień wspomnienia św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt, ekologów i ekologii.

Dzieci przedszkolne oraz uczniowie szkoły podstawowej przeobrazili się w tym dniu w różnorakie zwierzęta. Na korytarzach szkolnych można było podziwiać kotki, pieski, myszki, zajączki, niedźwiadki, kolorowe papugi, a nawet bajkowe jednorożce. Każda przebrana osoba otrzymała symboliczny upominek – naklejkę zwierzątka. Uczennice skupione w Szkolnym Kole PCK zorganizowały wśród przedszkolaków zajęcia integracyjno-plastyczne, przedstawiły ciekawostki z życia zwierząt oraz przeczytały fragmenty książeczek ze zwierzętami w rolach głównych.

Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło PCK już po raz kolejny zorganizowali zbiórkę karmy oraz innych artykułów dla zwierząt, które zostaną przekazane do schroniska w Chełmku. Akcja ta trwa do końca października br. Gorąco zachęcamy do jej wsparcia i z góry dziękujemy wszystkim ofiarodawcom – uczniom, rodzicom i opiekunom. GALERIA

indeks

 informacja

epapieros

Szanowni Państwo,

w załączeniu przekazuję informację przygotowaną przez Głównego Inspektora Sanitarnego przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na temat potencjalnych zagrożeń związanych z elektronicznymi papierosami.

Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy, tak samo jak tradycyjne papierosy, uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie.

E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący ją przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

W imieniu Ministra Edukacji Narodowej oraz na prośbę Głównego Inspektora Sanitarnego uprzejmie proszę o upowszechnienie informacji w Państwa szkołach i placówkach edukacyjnych. Zależy nam na tym, aby wiedza na temat zagrożeń dotyczących e-papierosów trafiła do rodziców, uczniów i nauczycieli.

Uprzejmie informuję, że niniejszy materiał zostanie również udostępniony w Strefie dla zalogowanych SIO.

Z wyrazami szacunku

Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN

Załączniki:

1.      MEN i GIS_Informacja na temat zagrożeń dotyczących e-papierosów (doc.)  

indeks

chelmeccy

gify policjaW ramach prowadzonych działań "Bezpieczna droga do szkoły" policjanci odwiedzają wszystkich pierwszoklasistów uczących się w Chełmku. W czasie tych niecodziennych lekcji stróże prawa przypominają dzieciom, jak być bezpiecznym w drodze do i ze szkoły. Podczas zajęć policjanci wręczają uczniom elementy odblaskowe.

DSC 0977
01.102019r. chełmeccy policjanci odwiedzili pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chełmku. W czasie spotkania stróże prawa w łatwy i przystępny sposób przekazali dzieciom niezbędne informacje na temat bezpiecznych zachowań w szkole czy na podwórku. Sprawdzili również wiedzę pierwszoklasistów dotyczącą zasad ruchu drogowego. Uczniowie wykazali dużą znajomość tematu i bezbłędnie odpowiadali na pytania policjantów. Na koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał element odblaskowy. Policjanci podkreślali, jak ważne dla własnego bezpieczeństwa jest ich noszenie, szczególnie teraz w okresie jesiennym.    GALERIA

indeks

Maj 2020

Pn Wt Sr Cz Pt So N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Free business joomla templates